Governing Board

Governing Board


The Commission is governed by a seven member commission. Two are members of the Board of Supervisors; two members are city officials, elected by the city selection committee; two are special district governing board members, elected by vote of the independent special districts; and one is a public member, selected by the Commission. Each category of members has an alternate member.


City Members


  • Vice-Chair Carla Condon
    Term expires: May 2018
  • Sashi McEntee
    Term expires: May 2020

County Members


  • Damon Connolly
    Term expires: May 2019
  • Dennis Rodoni
    Term expires: May 2021

Public Member


  • Chair Jeffry Blanchfield
    Term expires: May 2019

Special District Members


  • Jack Baker
    Term expires: May 2019
  • Craig K. Murray
    Term expires: May 2019

Alternate City Member


  • Matt Brown 
    Term expires: May 2020

Alternate County Member


  • Judy Arnold 
    Term expires: May 2021

Alternate Public Member


  • Chris Skelton
    Term expires: May 2021

Alternate Special District Member


  • Lew Kious
    Term expires: May 2019

Meeting Information


  • 2nd Thursday even numbered months
  • 7 p.m.
  • San Rafael City Council Chambers
    1400 Fifth Avenue
    San Rafael, CA 94903